Anaokulu Açma Maliyeti

Anaokulu açarken bir çok konu ile karşı karşıya kalırız. Bunların en başında prosedürler ve olması gerekenlerin nasıl olacağıdır. Konu ile ilgili olarak bilgimiz olmadığı durumlarda kendi çabalarımızla araştırmalar yapar ve ona göre bir plan oluşturarak çalışmalarımıza başlarız.

Tabi herşeyden önemlisi bu iş için ne kadar bir bütçe ayrılacağı konusudur. Sektörel anlamda baktığımızda çok değişken fiyatların karşımıza çıktığını görebiliriz. Fakat bu bizim için bir kriter değildir. 

Anaokulu maliyetlerini oluştururken ilk bakmamız gereken unsur nasıl bir anaokuluna ihtiyacımız vardır. Çünkü burada bizim kalite politikamızdan tutun da eğitim politikamıza, kurumsal kimliğimizin oluşumunu etkileyecek unsurları göreceğiz. Tabi tüm bunlar bütçe ile olacaktır.

Açmayı düşündüğümüz anaokulu hayalimizdeki gibi mi olmalı yoksa çevrenin ihtiyaçlarına göre mi dizayn edilmelidir. Bölgesel ihtiyaçlar nelerdir gibi sorulara cevap bulduğumuzda işimiz biraz daha kolaylaşacaktır.

Toplamda elimizden çıkacak bütçe ne kadar olacaktır buna bakalım

İlk etapta anaokuluna uygun bir yer bularak başlarız. Eğer yer kendimizin ise avantaj bizimledir. Kira derdimiz olmayacaktır. Sonrasında prosedürlerin gerektirdiği tadilat işlemlerini yaparız. Burada minimum giderimiz 5,000 TL civarında olabilmektedir. Yine de bu rakam küçük bir anaokulu düşünülerek verilmiştir. Sonrasında sınıf sayımıza göre iç donanımların temininin yapılması aşamasına geçeriz. İç donanım, sınıf, iç mekan oyun alanı ve bahçe oyun alanı, mutfak, müdür yada sekreterya oluşturulması gibi giderleri hesapladığımızda yine minimum rakam 30,000 TL ile 50,000 TL arasında bir rakam alacaktır. Bundan sonraki aşamalarda tanıtım, reklam, tabela, gibi  masraflarımız yine kalite politikamız çerçevesinde oluşacak ve yine minimum 5,000 TL ve üstü olacaktır.

Son olarak mutfak malzemelerimizi de hesapladığımızda minimum 10,000 TL gibi bir rakam daha çıkacaktır.

Bu şartlarda baktığımızda küçük bir anaokulunun minimum bütçesi 50,000 TL olacaktır.

Tabi iş burada bitmiyor. Anoakulu açıldıktan sonra da sabit giderleriniz oluşmaya başlayacaktır. O nedenle bütçeniz ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar avantaj olacaktır. Çünkü belirli bir süre istenilen seviyeye gelmek için geçecek ve sizin bu gider kalemlerini karşılamanız gerekecektir.

Konu ile ilgili olarak web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Sorularınızı da yine bu sitemiz üzerinden tarafımıza iletebilirsiniz.

Yusuf YILMAZ
Okul Danışmanlığı Hizmetleri

Turgut Reis Caddesi 4/7 Tandoğan ANKARA
0312 213 30 09 – 0544 213 30 09

www.okuldanismanligi.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s